Edinburgh’un En Görkemli Tarihi ve Turistik Yerleri

Edinburgh’un görkemli yerleri, Edinburgh’un tarihi yerleri, Edinburgh’un en güzel yerleri

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh tarih boyunca pek çok gelişmeye ev sahipliği yapmayı başarmış, en köklü başkentlerden biridir. Şehirde pek çok dikkat çeken, göz alıcı yapı mevcuttur. Mağazalar, müzeler, kiliseler turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. Peki Edinburgh’ta gezilmesi gereken başlıca mekanlar neresidir?Edinburgh’un görkemli yerleri, Edinburgh’un tarihi yerleri, Edinburgh’un en güzel yerleri

  1. Edinburgh Castle

Edinburgh kalesi gerek konumu gerekse de heybeti ile başkentin en göz alıcı yapılarından biridir. 16. yüzyıldan beri varlığını sürdüren bu kale şehrin en eski binasıdır. Yapı içerisinde Aziz Margaret Şapeli, ziyaretçilerin en çok ilgi duyduğu yerlerden biridir. Pazar günü hariç her gün saat 13’te One O’clock Gun ateşlenmektedir. Ziyaretinizi bugüne denk getirmeniz daha keyifli olacaktır. Giriş ücretlidir.

  1. The Museum On The Mound

Höyükteki Müze olarak da bilinen bu mekan bir zamanlar bir bankanın genel merkezi olarak kullanılmaktaydı. Müze içerisinde en eski zamanlara ait madeni paralar sergilenmektedir. Ayrıca müze, İskoçya bankalarının oluşum sürecini de açıklamaktadır. Dünyanın en önemli sergilerinden biri olarak gösterilen bu müzeye giriş ücretsizdir.

  1. Giles’ Cathedral

Aziz Giles Katedrali 12. yüzyılda inşa edilmiştir ve içerisinde 9. yüzyılda inşa edilmiş bir kilise bulunmaktadır. Presbiteryenliğin ana kilisesi olarak bilinen bu katedral her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Edinburgh’un en önemli yapılarından biri olan bu katedrale giriş ücretsizdir.

  1. Scott Monument

Scott Anıtı 1800’lü yılların Viktorya Dönemi’nde inşa edilen heybetli bir yapıdır. Edinburgh’un en merkezi ve en canlı noktalarından Princess Caddesi üzerinde yer almaktadır. Bu anıt Sir Walter Scott’a ithaf olunmuştur. Tren istasyonuna oldukça yakın olan bu anıtı görmek için gereken ücret yaklaşık 8 Euro kadardır.

  1. The Balmoral

Yine Princess Caddesi üzerinde yer alan bu yapı 1902 senesinde inşa edilmiştir. İnşa ediliş amacı Waverley tren istasyonuna gelen yolculara hizmet veren bir otel olmasıydı. Otelde kalacak yolcuların eşyaları ve valizleri direkt olarak istasyondan buraya taşınmaktaydı. Viktorya Döneminin eşsiz örneklerinden biri olan bu yapıyı gezip görmek ücretsiz olsa da konaklama ücretleri yaklaşık 200 Euro’dan başlamaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*