Dünya Yuvarlak Olmasaydı Olacaklar

dünya yuvarlasak olmasaydı, dünya yuvarlak olmazsa ne olur, dünyanın yuvarlak olması ve sonuçları

Geçmiş dönemlerde dünyanın düz mü yuvarlık mı olduğu senelerce tartışılmıştır. Bu tartışmalar sonucunda dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılmış hatta insanlar bunu uzun süre kabul etmemiştir. Hatta Galileo 1632 yılında bunu savunduğu için idam dahi edilmiştir. Fakat günümüzde dünyanın yuvarlak olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Peki dünya yuvarlak olmasaydı nasıl bir dünyada yaşardık hiç düşündünüz mü? İşte dünya yuvarlak olmasaydı olacak bazı durumlar.dünya yuvarlasak olmasaydı, dünya yuvarlak olmazsa ne olur, dünyanın yuvarlak olması ve sonuçları

Yerçekimi

Yerçekimi bildiğimizden çok daha farklı olurdu. En basitinden yürümek çok daha zorlu olurdu ve çoğu zaman düz yolda yürürken bile sanki yokuş çıkarmış gibi hissedeceğimiz için çok fazla yorulurduk. Bunun sebebi de dünyanın merkezinden uzaklaştıkça yerçekimi bizi yatay olarak iterdi.

Ağaçlar Çapraz Büyürdü

Bunun sebebi de yerçekimi ile alakalı. Nasıl merkezden uzaklaştıkça yerçekimi bizi yatay olarak itecek durumda olacaksa aynı şekilde ağaçlar da bu şekilde büyürdü ve çapraz şekilde büyüyen ağaçlar dünyada oldukça büyük yer kaplardı.

Mevsim Farkı Olmazdı

Dünyada yarım kürelerde hatta ülkelerde bile aynı zamanlarda farklı mevsimler yaşanır. Fakat dünya yuvarlak olmasaydı yani düz olsaydı güneş ışınları her yere aynı açıyla geleceği için mevsim farklılıkları da olmaz ve tüm dünya aynı anda aynı mevsimi yaşardı.

Uydu Olmazdı

Günümüzde oldukça önemli bir yer tutan uydular hiçbir şekilde olmazdı. Dünya dışına uydu göndermeyi başarsak dahi bu uydular çalışamaz ve böylece bugün uydu sayesinde kazandığımız avantajların da hiçbiri olmazdı.

Nesneleri Her Yerden Aynı Görürdük

Günümüzde bir denize baktığımız vakit gemiler gittikçe küçük şekilde görünür. Fakat dünya düz olsaydı böyle bir şey olmazdı ve nereden bakarsak ya da hangi yükseklikten bakarsak bakalım nesneleri aynı boyutta görürdük.

Yolculuklar Daha Uzun Sürerdi

Uçağın icadıyla birlikte günümüzde bir yerden bir yere ulaşım sağlamak gittikçe kolaylaştı ve süre olarak da avantajlı hale geldik. Fakat düz bir dünyada birçok kişinin tahminini aksine yolculuklar çok daha uzun sürerdi.

Bunlar gibi daha birçok farklı durumu saymak mümkün. Yağmurun yan yağması, dünyanın merkezinin sulak diğer yerlerin kuru olması gibi birçok unsuru saymak mümkündür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*