Doğum izleri nasıl giderilir?

Hamilelik ve doğum sırasında, kadınlar sarkıklık, deformasyon ve vücut yağı gibi değişiklikler yaşayabilir. Bu durumdan hoşlanmayanlar için doğumdan sonra kullanılabilecek cerrahi işlemler bulunmaktadır. Önceki görünümüne dönmek isteyenler için başarılı sonuçlar veren cerrahi müdahaleler kullanılabilir ancak eski görünümüne dönmek isteyen genç annelerin aceleye getirmemesi gerekir.doğum izi, doğum izini giderme, doğum izi nasıl geçer

Doğum Sonrası Estetik İçin Doğru Zamanlama Önemlidir

Doğum sonrası estetik ameliyatlarında kadınların daha çok karın germe ve meme dikleştirme ihtiyacı olsa da zamanlama da oldukça önemlidir. Kadınlar hamilelikte ortalama 8-10 kg kazanır. Hatta hamilelikte kendilerine bakan kadınlar doğumdan sonra kolaylıkla kilo verebilir ve eski görünümlerine kavuşabilirler. Elbette bu dönemde dikkat etmelerine rağmen kilo veremeyen kadınlar da olabilir. Fazla kilonun neden olduğu şekil bozuklukları, doğum sonrası dönemde kadın için bir mutsuzluk kaynağına dönüşebilmektedir. Kişi bu durumdan kurtulmak için estetik bir işlem istiyorsa biraz sabırlı olması gerekir çünkü doğum sonrası gerekli olan estetik operasyonlar için zaman son derece önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için bebeğin emzirilmesi gerekir. Bu nedenle doğumdan 12 ay sonra meme ameliyatı için daha uygun kabul edilir. Aslında bir emzirme döneminden sonra memede bazı değişiklikler olabilir, bu nedenle 6 ay daha beklemek gerekebilir. Anneden emzirmeye ara vermesi istenmediği için 12 aylık olana kadar karın germe ameliyatı tercih edilmemektedir.

Göğüs ameliyatı son derece güvenlidir

Doğumdan sonra en sık görülen meme sorunları, emzirme döneminde değişmeden kalan, sarkma, sarkık veya çukur görünen memelerdir. Göğüsler büyük ve sarkık ise küçültme ve sıkılaştırma işlemleri yapılır. Sarkma ve boşalma durumlarında meme protez ile doldurulabilir ve ayrıca düzeltilebilir. Kullanımı en zor işlemdir ancak tüm bu sorunlar için kullanılan cerrahi teknikler son derece uygun ve güvenli kabul edilmektedir. Meme küçültme veya dikleştirme işlemleri yaklaşık 2-3 saat sürer ve hasta 1 gece sonra taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası 1 ay boyunca özel sütyen giyilmesi gerekmekle birlikte hastaların büyük ağrı şikayetleri yoktur.

Doğum sonrası karın deformiteleri

Gebelik döneminden sonra normal kiloya ulaşıldığında karın boşluğu ile karın arasındaki en önemli şekil bozukluğu, cildin kalite kaybına bağlı olarak kurumasıdır. Bu görünümden kurtulmak isteyen kadınlara karın şişliği ameliyatı uygulanabilir. Bu uygulamada göbek deliği altındaki doku tamamen çıkarılır ve göbek yeni bir yere yerleştirilir. Doğum yaptıktan sonra bazen karın derisi altında yağ dokusu ve karında çatlaklar görebilirsiniz. Karın estetiğine müdahale edilebilen durumlarda bazen yağ aldırma (liposuction) kullanılmaktadır. Bir diğer sorun ise fazla kilo verememe nedeniyle bel-göbek bölgesinde sarkma ve yağlanma. Bu sorunu en iyi şekilde çözmek için karın germe ve yağ aldırma işleminin birlikte yapılması gerekmektedir. Bazı kadınlarda hamilelik sırasında karın kaslarının yapışıklıkları çok açık olabilir ve bu da genellikle “sahte fıtık” olarak adlandırılan rahatsızlığa neden olabilir. Bu tür hastalarda daraltma yapılabilir ancak bu açıklığın kapatılmadığı durumlarda düz bir karın elde etmek imkansızdır. Yaklaşık 2-3 saat süren karın germe ve liposuction ameliyatları için hastanın 1 gece dren ile hastanede kalması ve 4-5 gün sonra drenlerin çıkarılması gerekir. Karın içerisindeki işlemler için özel bir korse kullanılır ve iki ay oturulması tavsiye edilmez.

Karın ve göğüs bölgesine hangi prosedürler uygulanmalı merak ediyorum.

İlk doğumdan sonra meme ve karın bölgesinde estetik ameliyat izleri olacak mı?

Estetik meme ve karın ameliyatları ile izler tamamen kaybolmasa da 1-2 yıl içinde belirsiz hale gelir. Bikini izlerinin hastanın karnının ölçüsü veya operasyonun niteliğinin izin verdiği ölçüde büyük tutulması hasta memnuniyeti açısından çok önemlidir.

  1. Her yaştaki annelere uygulanabilir mi?

Yaş sınırlaması yoktur. Bu işlemler her yaştaki anne için yapılabilir.

  1. Ya bir kişi yakın gelecekte tekrar hamile kalmayı düşünüyorsa?

Bu durumda estetik işlemlerden vazgeçilmesi tavsiye edilir. Aralarında uzun bir süre geçerse bir sonraki doğumdan sonra meme ve karın bölgesindeki problemler için estetik işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*