Diş teli fiyatı çeşitlerine göre farklılık gösterir mi?

diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Diş telinin minimum fiyatı ile maksimim fiyatı arasındaki yüksek miktar, hastaların tedavi olmadan önce kafalarını karıştırabilir. Bu söylenen fiyatlar bazen gerçekleri yansıtmayabilmektedir. En doğru bilgiye ulaşmak için ortodontiste başvurmak ve o şekilde fiyat belirlemek gerekir.diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Kişinin kendi yaptığı araştırmalar genellikle aşağı yukarı bir diş teli fiyatı bulmasına sebep olur. Hatta bazı durumlarda çok pahalı gerek yok diye düşünen kişiler diş teli tedavisi görmekten kaçınırlar. Ama o araştırmaların tam bir fiyat bilgisi vermeye müsait olmadığını bilmemiz gerekmektedir. Diş teli tedavisi yapılmadan önce gerekli röntgenler çekilir, hastanın özgeçmişine bakılır ve buna göre tedavinin ne şekilde olmasının uygun olacağı ortodontist tarafından belirlenir. Hastanın karar verdiği kısım ise diş telinin uygulama türüdür. Şeffaf diş teli ve Metal diş tellerini düşünecek olursak; metal diş telleri maliyeti daha az metal braketlerin dişlerin üzerine teker teker uygulanması ile yapılan bir tedavidir. Bu tedavi süresince hasta ile ortodontist sık sık bir araya gelir. Metal diş teli fiyatı, diğer diş tellerine göre daha ucuzdur. Ayrıca en eski uygulanan yöntemdir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hastayı daha çok muayene koltuğuna çekebilecek tedavi türleri geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemleri haliyle daha pahaldır. Şeffaf diş teli denilen yöntemde, son teknoloji ürünü, cama benzeyen bir maddeden oluşan şeffaf plaklar dişe uygunlar. Bu tedavi yöntemi daha pahalıdır.

Ayrıca küçük yaşlarda çene darlığı sebebi ile takılabilen ve damak adı verilen apareyler kullanılabilir. Çene darlığını düzeltmek için kullanılan bu apareylerinde fiyatlarını da ortodontist tarafından öğrenebilirsiniz.

Kısacası diş teli fiyatı çeşitliliklerine göre büyük fark gösterir. Bu farkların sebebi ise yöntemim uygulanma süresi, tedavi süresince kullanılan malzemenin maliyeti gibi faktörlerdir. Bunlar dışında tedavinin olduğu il, ilçe ve başvurduğunuz hekimin bilinirliğine kadar çeşitli diş teli fiyatı değişikliklerine sebep olan faktörler vardır. Bazı yerlerde polikliniklerde 1.000 TL civarı tedavi ücreti olduğu belirtilirken, bazı muayene salonlarında ise 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Fakat denildiği gibi her zaman son kararı verecek kişi olan ortodontistinizdir. Bu şekilde kulaktan dolmak fikirler hastaları yanıltabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*