Çocuklara Anestezi Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

çocuklara anestezi uygulanması, çocuklara anestezi nasıl uygulanıyor, çocuklara anestezi uygulaması yapımı

Anestezi, her yaştan insanı endişelendiren bir uygulamadır. Aileler, özellikle çocuklar için ağrı kesici gerektiren operasyonlar için daha endişeli olabilir. Ancak kişinin vücuduna bağlı olarak anestezi, ameliyat öncesi testler ve sağlık riskleri belirlenir ve uygulanır.

Anestezi riski; Çocuğun durumuna, doğumsal hastalıklara, tıp merkezlerinde alınan güvenlik önlemlerine ve anesteziyi uygulayacak ekibin tecrübesine bağlıdır. Tüm bu faktörler pozitif olduğunda anestezi riski yaklaşık yüz binde 1’dir.çocuklara anestezi uygulanması, çocuklara anestezi nasıl uygulanıyor, çocuklara anestezi uygulaması yapımı

Çocuklar, anestezi ve ameliyat riskini belirlemek için ameliyattan önce birçok teste tabi tutulur:

Öncelikle çocuğun genel muayenesi ve kan testi yapılır ve kan pıhtısı varsa tespit edilir.

Daha önce bir hastalığı varsa, gerekli bilgiler çocuğun ailesinden ve hastalığı izleyen doktor veya doktorlardan alınmıştır.

Her şey yolunda giderse anestezi sürecine aile, cerrah ve anestezi uzmanı ile karar verilir ve en uygun anestezi yöntemi seçilir.

Gerekirse doktor muayenesi sonuçlarına göre çocuklara özel muayeneler yapılabilir.

Alternatif olarak, çocuğunuzun kendini daha az hasta hissetmemesi veya ebeveynlerinden ayrılma anını hatırlamaması için lokal anestezik kremler, rahatlatıcı ilaçlar veya stres giderici ilaçlar kullanabilirsiniz.

Anestezi süreciyle ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Operasyon boyunca anestezi devam eder. Operasyon sonunda anestezi kesilir.

Çocuklarınızla konuşun

Ameliyat olma kararı hem aile hem de çocuk için streslidir. Anneler ve babalar, çocukların korkmasından veya üzülmesinden korkarak ameliyat sürecini çocuklarından gizleyebilirler. Bu konu hiç tartışılmasa da ebeveyn stresi çocuğu da etkileyebilir. Bu süreçte çocuklar, yetişkinlerin hayal bile edemeyeceği düşünceler ve korkular geliştirebilirler.

Hastane ortamına girip ameliyathaneye girdiğinde çocuğa ameliyat olacağına dair bilgi verilmezse çocuğun ailesine olan güveni de sarsılır.

Bu, 0 ila 6 aylık bebeklerin en az stres yaşadığı dönemdir. Ancak 0 ila 6 çocuk için yapılan ameliyatla aile stresi oldukça yüksektir.

Ailenin ayrılmasına en çok 7 ay ile 4 yaş arasındaki çocuklar duyarlıdır. Bu dönemlerde aile, çocuğun yaşına uygun olanı anlatmalı ve anlayabilsin.

4-6 yaş, ameliyatın önemini anlayabilen ve aile ayrılığına daha dirençli olan yaş olarak kabul edilir.

6 yaşından ergenliğe kadar bir çocuk mantıksal olarak anlatılan her şeyi anlayabilir. Operasyonun tüm detaylarının çocukla, özellikle de ergenle görüşülmesi önerilir. Ameliyattan önce cerrahlar ve anestezistler, ailenin ve çocuğun stresini azaltmak için aile ile bir araya gelmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*