Çocuk Yapacak Olanlar Neleri Göze Almalı?

Çocuk yapacakların göze alması gereken durumlar, çocuk yapacaklar nelere hazırlıklı olmalı, çocuk yapacakları neler bekliyor

Anne baba olmak dünyanın en tadılması gereken duygularından bir tanesidir. Çocuklara annelik ve babalık yapmak, onlara sahip çıkmak ve büyümelerini izlemek anlatılamayacak kadar ancak yaşanabilecek kadar güçlü bir duygudur. Bu duygular her ne kadar güzel olsalar da bunlara sahip olabilmek için katlanılması gereken birçok farklı fedakarlık bulunmaktadır. Eğer anne baba olmayı istiyorsanız katlanmanız gereken fedakarlıkların farkında olmalı ve buna göre isteğini gerçeğe çevirmelisiniz. Bir çocuk dünyaya henüz gelmeden sıkıntıları baş göstermeye başlar.Çocuk yapacakların göze alması gereken durumlar, çocuk yapacaklar nelere hazırlıklı olmalı, çocuk yapacakları neler bekliyor

Gebelik dönemiyle birlikte çocukların sorunları ile uğraşılmaya başlanılması kaçınılmaz bir gerçektir. Örneğin; baba açısından annenin psikolojik durumu, bebeğin masraflarını karşılamak üzere işine daha fazla sıkı sıkıya bağlanması vb. gibi örnekler sadece birkaç farklı durumdur. Daha bunlar gibi birçok farklı durum söz konusudur. Anne açısından bakıldığında da gebelik sürecinde yaşanan psikolojik ve fiziksel değişiklikler çocukların ilk ortaya çıkardığı sorunlardır. Tabii aslında bunlara sorun demek biraz yanlış olur, neticede çocuk sahibi olmak için katlanılması gereken pembe telaşlardır bunlardır.

Sadece doğuma kadar değil doğumdan sonrasında da çocukların sorunları devam edecektir. Dünyaya gözlerini açmış bir bebeğin bakıma ihtiyacı vardır ve neredeyse ilk birkaç ay sürekli ağlayıp mızmızlanır. Gazı olur ağlar, acıkır ağlar, uykusu gelir ağlar, uykusu kaçar ağlar vs. vs. hep bir ağlama durumu söz konusudur. Anne ve babaların bebeklerinin ağlamalarına, bakım ihtiyacını karşılamaya hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Bebeklik dönemini atlatan çocukların artık çocuk olma dönemi gelir ve bu dönemde masrafları biraz daha artmaya ve istekleri doğmaya başlar. Anne babalar çocuklarının isteklerine karşılık verebilmeli en azından temel gereksinimlerini karşılayabilmelidir. İşin özeti çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin göze alması gereken birçok farklı şey vardır. Ergenlik sorunları, okul masrafları, ilk aşk sendromu, evlendirmeye varınca bin bir türlü şey çocukların doğumu ile aileleri beklemektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*