Boyun Fıtığı Neden Olur?

boyun fıtığı, boyun fıtığı nedenleri, boyun fıtığından korunma

Boyun fıtıkları her yaşta görülebilir. Genetik yollarla geçen bir hastalık değildir. Tüm fıtık türlerinde olduğu gibi, zorlama, kaza, düşme veya kaslarda zayıflamaya bağlı olarak ortaya çıkar. Boyun kısmında bulunan diskler yırtıldığında veya yıprandığı o kısımda bulunan sinirlere baskı yapar. Aşırı masa başı iş veya zor şartlarda çalışmaktan dolayı boyun fıtıkları görülebilir. Boyun fıtıkları ileri yaşlarda yaşlanmaya bağlı olarak bu bölgedeki sıvının azalmasıyla da ortaya çıkabilir. Bazı faktörler boyun fıtığına neden olmasa da boyun fıtığı ağrılarını tetikleyebilir. Bu ağrılar günlük hayatı olumsuz yönde etkiler. Ağrılar yalnızca boyunda değil, sırt ve kollarda da kendisini gösterir.boyun fıtığı, boyun fıtığı nedenleri, boyun fıtığından korunma

Boyun Fıtığı Nasıl tedavi edilir?

Fıtıklarda en son çare olarak ameliyat görülür. Fıtığın en doğru tedavi yöntemi, egzersiz yapmak ve zorlayıcı işlerden uzak durmaktır. Günlük yapılan egzersizler sayesinde ağrılarınız azalır ve hatta hiç ağrı yaşamazsınız. Zorlayıcı işler yaptığınızda bu ağrılar yeniden başlar ve dayanılmaz hale gelir. Boyun fıtığı ağrılarını azaltmak için doğru yastık kullanmalısınız. Yatış pozisyonunuz ve günlük hayat temponuzda ağrıları yakından etkiler. Masa başı işte çalışanlar sandalye seçimini doğru yapmalıdır. Boyun destekli ortopedik sandalyeler, çalışmalarınızı daha rahat yapmanızı sağlayacaktır. Ağrı türü kişiden kişiye değişebilir. Bazen iğnelenme, o bölgede yanma ve ateşlenme, terlenme başlar ve bu belirtiler ağrıların artacağına işaret eder.

Boyun Fıtığı Olanlar Nasıl davranmalı?

Kas gevşetici ve ağrı kesiciler, o anlık ağrılarınızı geçirir. Ancak fazla kullanıldığında diğer organlarınıza zarar verebilir. Ağrı kesici ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız önemli. Manuel terapi, mobilizasyon, kas güçlendirici akım tedavileri son yıllarda hastalarda başarı sağlanan alternatif tedavi yöntemleridir. Akupunktur, kupa tedavisi, nöral tedavi yöntemleri de boyun fıtıklarında destekleyici ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri olarak uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem ve ameliyat son çare olarak görülür. Boyun fıtığı ameliyatı yerine boyun bölgesinde epidural enjeksiyon ve sinir blokları yapılabiliyor. Tedavi süresi ve tedaviye verilen cevap kişiden kişiye ve fıtığın derecesine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu süreçte bol bol istirahat etmek ve zor işlerden uzak durmak gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*