Bitkisel Adet Söktürücüler

adet söktürücüler, adet söktürme yolları, adet söktürücüler ne işe yarar

Zaman zaman adet aralıklarının kısalması ya da uzaması normal bir durumdur. Yani sene içerisde bazen adet gecikebilir ya da beklenen tarihten daha erken gelebilir. Fakat adet düzensizliği sıklıkla yaşanıyorsa bunun sebebi diyabet, yeme bozuklukları ve kullanılan bazı ilaçlar ya da rahimde bulunan kistler sebep olabilir. Bazı diğer hastalıkların belirtileri arasında da adet düzensizliği bulunuyor. Bu nedenle sık görülen adet düzensizlikleri için doktor muayenesi gerekir. Herhangi bir sağlık koşulundan bağımsız olarak görülen adet düzensizlikleri için adet söktürücü etkisi olduğu bilinen bazı bitkileri kullanmalısınız.adet söktürücüler, adet söktürme yolları, adet söktürücüler ne işe yarar

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Hayıt Meyvesinin Etkisi: Hayıt meyvesinin faydası çok eskiden beri adet söktürmek için kullanılıyordu ve son yıllarda yapılan bazı araştırmalarla bu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. Fakat halen bu konuda yapılan araştırma sayısı genel bir kabul açısından yetersiz kalır. Yine de başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde doktorlar hayıt meyvesinden elde edilen özütü adet söktürücü olarak önerir. En yaygın biçimde kullanılan karışım hayıt meyvesi özü, kırlangıç otu ile rüzgar çiçeğiyle elde edilen tentürlerdir.

Siyah ile Mavi Koho: Amerikan yerlileri tarafından adet söktürücü olarak kullanılan siyah ve ya mavi koho adeti düzensizliğine karşı önerilen bitkiler arasında yer alıyor.

Havuç: Popüler bitkiler içinde yer alan havuç aynı zamanda çeşitli kültürlerde gebeliği önleyici ve özelikle adet söktürücü olarak kullanılıyor.

Kereviz: Kereviz tohumunda adet söktürücü etkisi yaratan ‘butildebeftalid’ isimli bir bileşen bulunuyor.

Dereotu: Dereotunun içeriğinde yer alan ‘apiole’ adeti kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple gebelik döneminde dereotu tüketimi sınırlandırılması gerekir. Dereotunu adet söktürücü olarak kullanmak isterseniz yaklaşık 3 çay kaşığı dereotu tohumu havanda ezilmesinden sonra çeyrek litre kaynamış suya atarak 10 dakika demleyiniz. Bu çayı adete yaklaştığınız günlerde içerek adeti kolaylaştırınız.

Hatmi Çiçeğinin Faydası: Günümüzde adeti kolaylaştıran ‘betain’ bakımından zengin olan hatmi çiçeği adet söktürücü olarak kullanılır. Adet düzensizliğine karşı etkili bir bitki çayı için eşit miktarda hatmi çiçeği ile civanperçemini karıştırılabilir. Bu bitkileri salata şeklinde de tüketilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*