Bir oyun olarak paintball nedir?

paintball oynama, paintball nedir, paintballun önemi

Paintball iki takımın kendi aralarında küçük boya türleri ile silahlar vasıtası ile birbirlerini hedef aldıkları oyundur. Yediden yetmişe herkesin hayatında en az bir kere oynadığı paintball, bilhassa 18- 25 ıslak aralığındaki insanların tercih ettiği bir oyun çeşididir. Türkiye`de bilhassa paintball`a merak salan gençler vardır ve çoğunlukla lise çağlarında hafta sonları öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir oyundur. Paintball`un memleketimizde bu kadar ilerlemesinin sebebi gençlerin gerçek eğlenceden anlaması ve keyifli zaman geçirerek arkadaşlıklarını pekiştirmeleridir. Paintballu’n tabiki her oyunda olduğu benzeri kendine has kuralları vardır. Bu kurallar dünyada genel geçer kurallardır. Değişen tek şey vardır o da senaryolar. Senaryolar işletmenin kendine has senaryoları olabilir ve bu her işletmeye göre değişebilir. Türkiye de ve dünya da en çok dikkat çeken ve en çok tercih edilen senaryo çift bayrak senaryosudur ve en çok adrenalin bu senaryoda yaşanır. Farklı farklı tür ve çeşitleriyle paintball yıllardır hayatımızdadır ve özellikle gençlerin hafta sonları tercih ettiği bir spor ya da kimilerine göre bir oyun çeşididir.paintball oynama, paintball nedir, paintballun önemi

Oyunda alanın önemi

Her alan oyunlarında olduğu gibi paintball oyununda da sektör içi kurallar olmaktadır. Bu kurallar çoğunlukta oynanılan paintball firmasına göre değişkenlik gösterir. Paintball`da çeşitli oyun tarzları vardır. çift bayrak senaryosu onlardan sadece bir tanesidir. Çift bayrak senaryosu denilen şey; iki taraftan bir tanesinin bayrağı oyunun son kısmına kadar koruyabilmesi ve bayrağı kaptırmaması üzerine dayanır. Çift bayrak senaryosunda bir yan savunma takımı olur ve diğer takım ise hücum yani atak takım olur ve bayrak başında duran başkan oyuncuyu vurarak bayrağı ele geçirir. Bayrağın başında duran oyuncu vurulduktan sonra ele geçiren yan hücum takımı yani girişken takım olur. Her piyasa maçlarında olduğu benzeri paintballda da heyecan ve gerilim en üst düzeydedir. Nebati oynanılan paintball sektörü da bu heyecan ve gerilime bir etkide bulunmakta.  Müşterilerine heyecanı doruklara çıkaracak ve oyundan daha çok keyif almalarını sağlayacak piyasası da Paintball İstanbul sağlamaktadır. Türkiye de bir çok fazla ilimizde paintball oyunu sergilenmektedir. Çoğu işletme gerek kapalı gerekse açık alanda paintball hizmeti sunar. ancak ciddi olan arazinin oyunu daha heyecanlı ve gerilimli bir hale getirecek olanaklara sahip olmasıdır. Paintball istanbul ilinde saydığımız tüm imkanlara sahip arazilere sahip illerimizin en başında gelir.

Paintball ücretlendirmesi

Günümüzde dışarı çıkıldığında bir çok eğlence mekanına gidilerek eğlenilebilir.  Lunaparklar, oyun salonları vb. Ancak paintball bunlardan çok farklıdır. Paintball hem bir spor hem de bir oyundur. Paintball fiyatları konusunda ise ülkemizde fiyat konusunda oldukça fazla müsamaha gösteren işletmeler vardır ve fiyat bakımından müşterilere oldukça cüzi rakamlar söyleyerek oyuncuları  adeta paintball’a bağımlı hale getirir. Paintballda ücretlendirme kişi başı yani oyuncuların toplam sayısına göre yapıldığı için örneğin ücret 100 TL ve oyun alanında toplam 10 kişi var ise kişi başı ödenen tuta toplam 10 TL olur. (ekstra boya tüpü hariç) Çoğu paintball işletmesi müşteri memnuniyeti için onlarca tüp boya hediye edebilir. Bu açılardan bakıldığında yukarıda da söylediğimiz gibi paintball İstanbul ilimizde oldukça rağbet görür. Çünkü İstanbul gerek havası gerekse paintball oynamaya uygun alanları ile Türkiye de bir numaradır diyebiliriz. Özetleyecek olursak paintball kimilerine göre bir yaşam tarzı haline gelmiş bulunmaktadır, kimilerine göre ise sadece hafta sonları arkadaşlarla organize edilen bir olay. Her ne olursa olsun paintball oldukça eğlenceli bir organizasyondur!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*