Bilinçli Anneler Bebeklerini Yürütece Oturtmuyor

bebek yürüteci, bebekleri yürütece oturtma

Halk arasında doğru bilinen yanlışlardan birisi yürütecin bebeğin hızlı yürümesine yardımcı olduğu düşüncesidir. Ancak ne kadar yaygın bir düşünce olsa da tamamen yanlıştır. İlk adımları heyecanla beklenen bebekler hızla gelişsin diye örümceklere (yürüteç) koymak uzmanlar tarafından da önerilmiyor. Bu konuda hassas olan gelişmiş ülkelerde yürüteç yasaklanmış. Her ne kadar ülkemizde yasaklanmasa da bilinçli anneler bebeklerini yürüteçten uzak tutuyor. Neden mi? İşte cevabı..bebek yürüteci, bebekleri yürütece oturtma

Yürüteç Neden Zararlı?
Yürütecin bir çok bilinen ve bilinmeyen kazalara neden olduğu apaçıktır. Kazalar için ne kadar önlem alınsa da, kaşla göz arasında bebeğinize zarar gelebiliyor. Yürütecin kazalar dışında çok çok önemli zararları da var. Bebeğinizin yaratılıştan gelen bir gelişim süreci var. Ve siz yürütece koyarak bu süreci atlatarak yürümesine neden olmuş oluyorsunuz. Bebeğin erken harekete geçmesine neden olup; sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma, ayağa kalkma gibi aşamalarını yok ediyor. Bu aşamalara sahip olan bebekler de kas gelişimi iyiyken, yürüteçle büyüyen çocuklarda kas gelişimi olumsuz sonuç vermektedir.

Yürüteç Yanlış Alışkanlıklar Edindiriyor
örümcek

Yürüteçle büyüyen çocuklarda yanlış yürüme alışkanlıkları ediniliyor. Dolayısıyla yanlış kaslar yanlış zamanda gelişiyor. Çocuklarda orantısız kas (adale) gelişimine ve bacaklarda şekil bozukluğuna neden olmaktadır. Yürüteç de yürümeye çalışan bebekler parmak uçlarına tüm güçlerini vererek yürümeye çalışıyor. Bu durum bacaklarının arka kısmında ki kaslara aşırı yüklenmesini sağlıyor. Sonucunda ön tarafta ki kaslar ve kalça kasları zayıflıyor. Arka tarafta ki tendonlarda kısalma meydana geliyor. Parmak uçlarıyla yürümeye çalışan bebekler, topuklarına basmakta güçlük çekiyor.

Bebeğinizin Yürüteci Siz Olun
annebabaolmak

Yürüteç kullanımı yerine anne babaların bebeğin yürümesine yardımcı olması gerekir. Sadece yürümesi mi? Bu sayede bebeğinizle birlikte geçireceğiniz vaktiniz daha da artarak aranızda ki bağ güçlenecek. Anne babanın bebeğin elinden tutarak adım atmasına yardımcı olmaları, bebeğin duygusal iletişimini kuvvetlendiriyor. Doğal seyrine bırakılan bebekler, kendilerini özgür hisseder. Diledikleri gibi yerde yuvarlanmaları, emeklemeleri, sürünmeleri gelişimleri açısından önemli olduğu kadar güçlü karaktere sahip olmaları açısından da çok önemlidir.

Bilinçlenen anneler yürütece veda ediyor. Peki ya siz?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*