BEYNİ ÖLDÜREN YİYECEKLERDEN UZAK DURUN!

beyni öldüren yiyecekler, beyne zarar veren yiyecekler, hangi yiyecekler beyne zarar veriyor

Günlük hayatımızda çoğumuz yediğimiz içtiğimize çok fazla dikkat etmeyiz. Dikkat edenlerimiz bile zaman zaman kaçamaklar yaparak bazı yiyecekleri tüketebilir. Sağlımız için yediklerimizin ne kadar büyük önem teşkil ettiğini fark edemiyoruz. Oysa bazı yediğimiz yiyecekler beynimize büyük hasar veriyor, hatta zamanla beynimizi öldürüyor. Bunların hangi yiyecekler olduğunu şimdi bilmesek de bu makaleyi okur okumaz öğreneceğiz. Bu yiyecekleri tüketirken artık birkaç kez düşünmelisiniz.beyni öldüren yiyecekler, beyne zarar veren yiyecekler, hangi yiyecekler beyne zarar veriyor

Fazla şekerden her zaman uzak durun

Şeker kullanımını abarttığınız zaman ve yaşınız ilerledikçe şeker artık size ve beyninize zarar vermeye başlar. Çok fazla şeker tüketmek hafızanıza zarar verir ve zamanla bazı şeyleri unuttuğunuzu fark edersiniz. Ayrıca yalnızca bildiklerinizi unutmaya değil de birazda yeni şeyler öğrenmenizi de engelleyici özelliğini içermektedir. Hafıza ve öğrenme yetimizi kaybetmeyi hiçbirimiz istemeyiz. Bu nedenle fazla şekerden uzak durmalıyız.

Fast food ve kızarmış yiyecekler çok tehlikeli

Fast food yiyecekler beyne zarar vererek beynin kimyasını değiştirmektedir. Beynin kimyasındaki değişiklikler depresyona sebebiyet vermektedir. Fast food sadece depresyona yol açmaz. Ayrıca, içinde barındığı katkı maddeleri yüzünden öğrenme bozukluğu, hafıza zayıflığı ve motivasyon düşüklüğüne de neden olabilmektedir. Yağ ile kızarmış yiyecekler de beyne zarar vermektedir. Ayçiçek yağı en fazla kullanılan yağ olmakla birlikte, ayrıca en tehlikeli yağ olma özelliği de taşımaktadır. Sadece kızarmış yiyecekler değil, işlenmiş yiyecekler de aynı etkiye sebep olabilmektedir. İşlenmiş ya da önceden pişirilmiş yiyecekleri çok tüketenlerin ileri yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalandıkları tespit edilmiştir.

Bunlar dışında çok tuzlu olan gıdalar, tahıllar, işlenmiş proteinler, trans yağlar, yapay tatlandırıcılar, nikotin, alkol ve kafein de beyne ciddi zararlar vermektedir. Saydığımız yiyecek ve gıda maddelerinin en azından biri mutlaka her gün tüketiyoruz. Sağlığına çok dikkat eden insanlar hariç tabii ki. Hal böyle olunca sağlığımıza ve beynimize büyük zararlar veriyoruz. Bu yiyecekler belki vazgeçilmezlerimiz olabilir fakat çok fazla tüketirsek ilerde büyük sorunlar ile karşılaşabiliriz. Hafızamızı kayıp noktasına gelmesini ya da öğrenme yeteneğimizi kaybetmeyi hiçbirimiz istemeyiz. Bu nedenle yediğimize, içtiğimize çok daha dikkat etmemiz gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*