Bebeklerde Gaz Sorunları

bebeklerde gaz sancısını geçirme, bebeklerin gazını çıkarma, bebeklerin gazı nasıl çıkarılır

Bebeklerde Gaz Sancısı SorunlarıAnne adayları, hamilelik süreci boyunca sağlıklı bir şekilde beslenmeli, yiyecek ve içeceklere dikkat etmeli ve mümkün mertebe sigaradan uzak durmalıdır. Doğumun gerçekleşmesinin ardından ise bebeğinizin beslenmesi konusunda son derece titiz ve dikkatli olmalısınız. Anne sütü, özellikle bebeğin gelişmesi için en önemli besin kaynağıdır ve belirli bir süre hiç aksatılmadan anne sütü ile beslenme sağlanmalıdır.

Bebeğiniz, özellikle doğumdan 8 aylık olana kadar gaz sancıları çekebilir. Bu konuda bilinçli olmak son derece önemlidir. Bebeklerde meydana gelen gaz sancısına Kolik adı verilir. Bu hastalık, dünyaya gelen bebeklerin yaklaşık gibi bir kısmında görülür. Bu konuda son derece dikkatli ve bilinçli olmakta yarar var.bebeklerde gaz sancısını geçirme, bebeklerin gazını çıkarma, bebeklerin gazı nasıl çıkarılır

bebeklerde gaz sorunlari Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunları

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri

Bebeğinizde kolik durumu, genellikle beslenmenin ardından meydana gelmektedir ancak bu zamanı net olarak bilmek mümkün olmayabilir. Bebeklerde gaz sancısı belirtileri, genellikle aşağıdaki şekillerde kendini belli eder;

1-) Bebeğiniz, sürekli olarak 3 saat gibi bir süre boyunca aralıksız ağlıyorsa

2-) Yattığı yerde sürekli huzursuz bir hali varsa ve kıpırdanıyorsa

3-) Ağlama esnasında sürekli bir şekilde ayaklarını karnına doğru çekerek acılı bir görüntüye bürünüyorsa bebeklerinizde gaz sancısı var demektir ve kısa sürede bu sancıyı gidermeniz, sağlıksal açıdan son derece iyi olacaktır.

Bu noktada bebeklerinizin gaz çıkartmasını sağlamak durumundasınız. Öncelikle kolik bir hastalık değildir ve net bir tedavisi yoktur. Bebeğinizin gaz sancısı çekmemesi için emzirme esnasında memeyi iyice kavramasını sağlayarak hava almasını önlemelisiniz. Eğer ki gaz sancısı başladıysa, bebeğinizi omzunuza doğru dikkatli bir şekilde yatırarak sırtını yavaş hareketler ile ovalamalısınız. Bu durum genellikle sorunu ortadan kaldırır. Ancak alternatif olarak karın masajları ya da bebeği ayakları üzerine bastırmak da gaz çıkarması için yeterli olacaktır.

Bebeklerde gaz çıkarma işlemi, kısacası en verimli şekilde böyle gerçekleştirilir. Siz her ihtimale karşı emzirmeden sonra bebeğinizin gazı olup olmadığını kontrol amaçlı 5 dakika boyunca sırt ovalama işlemini gerçekleştirin. Böylelikle olası bir kolik durumu için önleminizi almış olursunuz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*