Bağışıklığınızı Güçlendirmek İçin Kaliteli Uyuyun

bağışıklık sistemi güçlendirme, bağışıklık nasıl güçlenir, uyku ve bağışıklık sistemi

Uyku bağışıklık sistemi için son derece önemlidir. Bağışıklık hakkında; Birçoğumuz düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile aynı etkilere sahip olan uykuyu atlıyoruz. Uzmanlar kaliteli uykunun uykudan daha önemli olduğunu vurguluyor. Korona virüsle mücadele ettiğimiz bu günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek alınabilecek önlemlerden biri. Yaş faktörü ile orantılı olarak bağışıklık sistemi zayıflasa da; Spor yapan, sağlıklı beslenen ve iyi uyuyan birçok yaşlı insanın bağışıklık sistemleri güçlü kalır. Yaşamınızın her döneminde hayat tarzınıza dikkat etmeli ve sağlıklı olmaya özen göstermelisiniz. Bu tip salgınlara karşı savunmanız gereken yüksek bağışıklığın hayatta kalmanızı sağlayacak bir faktör olduğunu unutmamalısınız.bağışıklık sistemi güçlendirme, bağışıklık nasıl güçlenir, uyku ve bağışıklık sistemi

Sağlıklı ve kaliteli uyku için neler yapılmalı?

Planlanmış bir uyku programı oluşturun… Her gece ne zaman yatacağınızı belirleyin ve buna bağlı kalmaya çalışın; Bu hem uykuya uyum süresini hem de fiziksel dinlenme süresini uzatacaktır. Hafta içi erken uyanırsanız, hafta sonunun uyku düzeninizi bozmasına izin vermeyin. Ancak bu doğrultuda kaliteli bir uyku düzeni elde edebilirsiniz.

Doğru yatağı seçin… Vücudunuzdaki baskıya ve olası ağrılara dayanabilecek bir yatak seçmelisiniz. Normalden çok yumuşak, normalden daha sert yataklarda rahat uyuyamazsınız, uyku kalitenizi düşürür.

Kendinize zaman ayırın… Tam bir günün ardından yatakta uzanıyor ancak uyuyamıyorsanız, ilk adımda kendinize biraz zaman ayırmalısınız. En fazla 15 dakika hala uyanıksanız, uyuduğunuz odayı değiştirmek uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Kafein limiti belirleyin… Gün boyunca kafein tüketmek sizi uykulu yapar ve tazelenmiş hissetmenize yardımcı olur. Ancak yatmadan en az 8 saat önce kafein kullanmayı bırakmalısınız. Kafein içeren; Çikolata, kahve ve çay tüketiminize dikkat etmelisiniz. Aşırı kafein tüketimi stres ve uyku sorunlarına neden olur.

Sağlıklı ve kaliteli uyku için bunlara dikkat..

Zihninizi boşaltın ve rahatlayın… Yatmadan önce zihinsel olarak hazırlanmaya çalışın. Ilık duşlar, klasik veya rahatlatıcı müzik, kitap okumak gibi aktiviteler gün içinde biriken stresinizi atarak rahatlamanızı sağlar. Sakin bir zihinle yatağa gittiğinizde çok daha rahat ve iyi uyuduğunuzu göreceksiniz.

İdeal bir uyku ortamı sağlayın… Yatak odanızın çok sıcak veya soğuk olması sizi etkiler, çok hafif olması ise uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. Sağlıklı uyku için ideal sıcaklığa sahip sessiz, karanlık bir yatak odası şarttır.

Egzersiz Sürelerini Doğru Ayarlayın… Düzenli egzersiz uyku düzenini de olumlu etkiler. Düzenli spor yaparak vücudunuzda depolanan fazla enerjiyi attığınızda daha rahat uyuyabilirsiniz. Ancak yatmadan en az 2-3 saat önce egzersiz yapmayı bırakmalı ve yatmadan hemen önce egzersiz yapmamalısınız. Aksi takdirde, egzersizle uyarılan vücudunuzun uykuya dalması zor olacaktır.

Hastalığa karşı uykunun önemi;

Uykunun bağışıklık sistemi için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Uyku sırasında vücudun yenilenmesiyle birlikte hormonal sıvılar da salgılanır. Uyku, dinlenme ve öğrenme gibi zihinsel aktivitelerin yanı sıra fiziksel olarak uyanık ve enerjik hissetmek için önemlidir.

Ortalama sağlıklı bir yetişkinin günde 6 ila 8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu koşullarda kaliteli uyku çok önemlidir. Uyku eksikliği vücudunuzun hastalıklara, mikroplara ve virüslere karşı direncini azaltır. Anlamı; Uykusuzluk bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve vücudumuzu daha savunmasız hale getirir.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, virüs ve mikroplara karşı direncimizi artırmak için; Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ve kaliteli uyku üçlüsünü birbirini tamamlayan bir yapboz parçası olarak düşünmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*