Anestezi Ne İşe Yarar?

genel anestezi, anestezi nedir, anestezinin faydaları

Anestezi uygulamaları estetik cerrahinin her zaman vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bir hastalık tedavisi nedeniyle ameliyat edilen hasta anestezi ile ilgili olası sıkıntılarını, hastalıktan kurtulmuş olmanın verdiği mutluluk ile kolaylıkla göz ardı edebilir. Ancak estetik cerrahi’de bu lüks yoktur ve olmamalıdır. Çünkü zaten sağlıklı olan bir kişiyi, daha güzeli hedefleyerek ameliyat ederken bununla ilgili hiçbir olumsuzluğun hasta tarafından hoş karşılanması beklenemez. O nedenle estetik cerrahi ameliyatı geçiren hastaya uygulanacak olan olan anestezide Estetik Cerrah’ın beklediği;genel anestezi, anestezi nedir, anestezinin faydaları

  1. Ameliyat süresince hastaya ağrı hissettirmeyecek kadar derin, fakat minimum anestetik ilaç kullanılacak kadar hafif bir anestezi,
  2. Cerraha konforlu bir ameliyatı sağlayacak kadar rahatlamış ve gevşemiş bir hasta,
  3. Ameliyat sonrası konforlu ve sakin bir uyanmadır.

Genel anestezi, aslında son derece ciddi  bir tıbbi girişim olmakla birlikte -korkulanın aksine- ameliyat öncesi tetkikleri ile ameliyata doğru hazırlanmış hastalar için son derece konforlu ve güvenli bir anestezi yöntemi olarak kabul edilebilir. Günümüz teknolojisi ile bu yukarıda saydığımız hedeflere ulaşmak artık kolaylıkla mümkündür. Hatta bazı özel durumlarda genel anestezi, lokal anesteziye göre daha güvenli olarak kabul edilmektedir. Çünkü hastanın ameliyat sırasındaki endişesini ortadan kaldırıp stress faktörünü azalttığı gibi, hastanın havayolu, solunum ve dolaşım gibi hayati fonksiyonları tam kontrol altına alır. Özellikle ileri yaşlarda solunumun baskılanmasına neden olabilecek damardan verilen sakinleştiricilerin kullanıldığı lokal ameliyatlara göre genel anestezi daha güvenli bir yol olabilmektedir.

Her cerrahi girişimde olduğu gibi genel anestezinin de riski vardır. İstatistiksel olarak bakıldığında genel anesteziye bağlı ciddi komplikasyon yani istenmeyen sonuç riski son derece düşüktür. Diğer bulantı, kusma, boğaz ağrısı gibi küçük ameliyat sonrası sıkıntı oranı ise %10 civarındadır. Bu oran tüm ameliyatlar için olup sadece estetik ameliyatlar gözönüne alındığında gerçekte çok daha düşük olduğu bilinmelidir.

Günümüzde genel anestezi doğru hazırlanmış ve iyi değerlendilmiş hastada son derece güvenli ve konforlu kullanılan bir araç olmakla birlikte her hasta anestezi hekimince özenle değerlendirilmeli ve alacağı anestezi ile ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirilmelidir. Bu yazı genel anestezi ile ilgili size genel bir bilgi verme amacını taşımaktadır. Ameliyatınız sırasında size uygulanacak anestezi , anestezi hekiminizin sorumluluğundadır. O nedenle anestezi ile ilgili öğrenmek istediğiniz her konuyu ve endişenizi mutlaka anestezi hekiminiz ile paylaşınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*