Alzheimer Riskine Karşı Ne Yapmak Gerekir?

Çağın hastalığı olarak bilinen ve ileri derecede unutkanlığa yol açan Alzheimer genetik faktörlere veya yaşam şartlarına göre ortaya çıkıyor. Sıkıntı, ağır depresyon veya kötü yaşam şartları bu hastalığı tetikleyen faktörlerdir. Peki, bu hastalığa kaşı önlem alınabilir mi? Aslında hastalık riskini azaltacak bazı tedbirler sayesinde hiç yoktan hastalığın en tehlikeli düzeyine ulaşmamış olursunuz. Örneğin sürekli zihin egzersizleri yapabilirsiniz veya zihninizi tembellikten kurtaracak aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bol bol kitap okumak mutlaka yapmanız gereken aktivitelerin başında yer alıyor. Zekâ oyunları örneğin, satranç oynayarak bu hedefe ulaşabilirsiniz. Uzmanlar bulmaca çözmeni de unutkanlıklara ve unutkanlık hastalıklarına karşı alınacak en doğru unsur olduğu konusunda he fikir.Alzheimer riskini en aza indirme, Alzheimer belirtileri nelerdir, Alzheimer beslenme ile ortadan kalkar mıAlzheimer’e Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

Tabi ki doğru beslenme de bu süreçte son derece önemi. Haftada en az üç öğün balık tüketmek beyin için son derece gerekli bir beslenme şeklidir. Ceviz ve kuruyemiş çeşitlerini de günlük olarak tüketmek gerekir. Kandaki demir eksikliği ileri safhalara gediğinde unutkanlık aşırı düzeylere ulaşabilir. Bunun için sık sık B12 değerlerinin ölçülmesi gerekir. B12 eksikliğine karşı doktorun verdiği vitamin ve demir takviyelerini düzenli kullanmakta sizi hem eskisinden enerjik yapacak hem de algılarınız açılacaktır. Sağlıklı yaşamın en önemli parçası olan beslenme ve stresten uzak durma insanların kendilerine verdiği önemle doğru orantılıdır. Kendinize önem vermeli ve sevmelisiniz.

Sağlıklı Yaşamın Altın Kuraları

Her şeyi sürekli kendisine dert edinen insanlar beli bir süre sonra psikolojik rahatsızlıkların ağına düşer. Hiçbir şey sizin sağlığınızdan öneli değildir. Bunun için dengeli beslenin, spor yapın, kitap okuyun ve sosyal aktivitelere katılın. Göreceksiniz ki kendinize olan özgüveniniz arttığı gibi psikolojik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik rahatsızlıklardan kurtulacaksınız. Alzheimer hastalarını hayata kazandırmak ve hastalığın seyrini değiştirmek için tedavi ve terapi merkezleri kurulmuştur. Bu alanda açılan derneklerde toplu dersler ve aktiviteler yapılmaktadır. Nedenleri, belirtileri, teşhis ve tanısı için mutlaka bir sağlık kuruşuna gitmek gerekir. Çünkü erken tanı demek hastalığın ileri boyutlara ulaşmasa tedavi edilmesi demektir. Sağlıklı bir yaşam için kendinize iyi bakın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*