Akşam Yemeğinde Neler Tüketmeliyiz?

akşam yemeği, akşam yemeklerinde ne tüketilir, akşam yemeğinde ne yenir

Öğlen yemeğini protein ağırlıklı olarak tercih ettiyseniz akşam yemeğinde mutlaka sebze ağırlıklı yemekler tüketmelisiniz. Yağsız sebze yemekleri yada yağsız salatalar tercih edebilirsiniz. Yemeğinizin yanında artı olarak salata tüketecekseniz zeytinyağı olsa bile yağ koymamaya özen gösterin. Çünkü yemeğin kendi içerisinde bir yağ vardır.  Yemeğin içerisindeki yağ oranı, akşam öğünüzde almanız gereken yağ oranını karşılayacaktır. Ekstra olarak yağ tüketmek sağlık açısından sakıncalıdır.akşam yemeği, akşam yemeklerinde ne tüketilir, akşam yemeğinde ne yenir

Akşam yemeğinde genelde ağır yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Kızartma türü ağır yağlı yapılan yemekleri tüketmeyelim, onun yerine hafif az yağda yapılmış sebze yemekleri, kuru bakla gibi yemekler veya haşlama olarak tüketeceğimiz yemekler tercih edilmelidir. Ve akşam yemeğinizde en önemli nokta ise, yatmadan mutlaka en az 3-4 saat önce olmasına dikkat edin. Yemekten sonra genelde süt tüketmeniz veya yoğurt tüketmenizde yeterli olacaktır. Sütü yatmadan iki saat önce tüketmeniz midenizi  rahatlatacaktır.

Diyetisyenden Yardım Alın!

Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolünde uzman diyetisyenler herzaman destekçimiz olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için diyetisyenlerden yardım almamız her zaman lehimize olacaktır. Özellikle sağlıklı beslenme ve zayıfladıktan sonra uzman kişilerden yardım almamız gerekmektedir. Çünkü beslenme programları kişiye özel olarak değişkenlik göstermektedir. Kişinin beslenme programı hazırlanırken, diyetisyenler farklı yöntemler uygulamaktadır. Özellikle ankara diyetisyen, kişinin yaşam standardına, günlük harcadığı kaloriye, gün içerisinde ne kadar enerji ihtiyacı olduğuna, kendine has bir takım hesaplamalar kullanarak kişinin yaşam planını çıkartır.

Sağlıklı Beslenmek ve Kilomuzu korumak İçin Öğle Yemeğinde Ne Yemeliyiz?

Eğer proteini gün içerisinde yoğun bir şekilde almak istiyorsak yada bir öğünümüzün sadece protein olmasını istiyorsak bunu öğlen yemeğinde tercih edebilirsiniz. Öğlen yemeğinizde yağsız ızgara tavuk veya yağsız ızgara et tüketilebilir yada ton balıklı salata, haşlanmış yumurtalı, peynirli salata gibi protein kaynaklı salataları tüketmeniz sizin için tokluk hissinizi daha rahat oluşturacaktır. Öğlen yemeklerinizde kola, fanta gibi gazlı içecekler yerine ayran tüketmeniz yada ayran soda karışımı içecekler tüketmeniz daha sağlıklıdır. Öğlen yemeğinizi dengeli yapmanız akşam yemeğinde daha az acıkmanıza neden olacaktır ve gün içerisinde sizi daha rahat hissettirecektir.

Öğleden sonraları ufak kaçamaklar yapabilirsiniz. Örneğin diyet bisküviler, ufak porsiyon salatalar tüketebilirsiniz. İkindide yaptığınız bu atıştırmalar, akşam yemeğine fazla yüklenmeden ve  daha hafif geçirmenizi sağlayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*