Ahşap dolap alırken nelere dikkat edilmelidir?

ahşap dolap almak, ahşap dolap alırken nelere bakılmalı, ahşap dolaplarda neler önemli

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez güzel eşyalarından olan, nostalji ve doğanın kokusunu ev ve işyerlerimize getiren ahşap mobilyalardan hepimiz hoşlanırız. Ev ve ofis ortamındaki rahatlık ve huzuru sağlama açısından ahşap mobilyalar doğadan gelen hammaddesiyle bizi metal mobilyalara nisbetle daha huzurlu ve mutlu hissettirir. Zira teknolojiden çok doğayı bize sunar. Bu huzurlu ve rahat kullanımın istikrarlı olması içinse ahşap mobilya seçimi önemlidir. Ahşap mobilyaların başlıca ürünlerinden biri de ahşap dolaplardır. Her zaman kullandığımız ve içine erzak veya özel eşyaları koyduğumuz bu dolaplar önemli ihtiyaçlarımızdandır. Ancak bütün güzelliğine rağmen ahşap dolap alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Dolapları açıp kaparken eğilip ya da uzanırız. Bu bakımdan ahşap dolaplar vücudumuz için ergonomik rahatlığı verebilmelidir. Zira ergonomik açıdan kötü yapılmış bir ahşap dolap zamanla kas ve bel ağrısı gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bu ağrıların başlaması fiziksel rahatsızlık yanında, psikolojik olarak insanın rahat çalışamama durumu yaratır.  Kötü ahşap dolap seçiminin diğer dezavantajı kolay bozulma riskidir. Bu da özellikle işyerleri için ekonomik bir külfettir.ahşap dolap almak, ahşap dolap alırken nelere bakılmalı, ahşap dolaplarda neler önemli

Ahşap dolap seçiminde konulacağı dekorasyon ve mekanın büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Oturma odasına konulan ahşap dolap ile mutfak ya da yatak odasında kullanılacak ahşap dolaplar mekana uygun tarzda yapılmış olmalıdır. Ahşap dolapların demonte olması, montaj kolaylığı ve taşınabilmesi açısından size avantaj sağlar. Ahşap dolap seçiminde ağacın cinsi de önemlidir. Kullanım amaçlarına göre hangi ağaç cinsinin uygun olup olmayacağı hakkında satıcıdan bilgi alınabilir. Mesela ofis için ahşap dolabı alınacaksa, uzun süre ve sürekli kullanılacağından ağaç cinsinin dayanıklı olması istenir.

Ahşap dolap seçiminde diğer dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Dolapların iç yüzey köşelerinde pürüz bulunmamalıdır.  Şayet gerekiyorsa mobilya içi aydınlatma kolayca yapılabilmelidir. Ahşap dolaplarının konstrüksiyon yapısı sağlam olmalıdır. Uzun kapılı ahşap dolapların sağlam menteşeleri olup olmadığı kontrol edilmelidir. Zira en fazla bakım masrafı bu menteşelerden kaynaklanmaktadır. Dolap kapakları rahat açılıp kapanmalıdır. Çekmeceleri çekerken güçlük çekilmemelidir. Uzun raflarda orta destek bulunmalıdır. Ayaklı ahşap dolapların ayakları yere uyumlu ve tam basmalıdır. Ahşap dolap açık renkli duvarın önüne konulacaksa koyu renkli olandan seçilmelidir. Dolabın sürgülü kapıları gıcırtı sesi çıkarmamalıdır. Kapakların ve çekmecelerin içi temiz olmalı, fazlaca kıymık içermemelidir.

Bütün bunlar mobilyanın itinalı yapıldığını ortaya koyar. Böylece güzel bir ahşap dolap seçimi yapmış olacaksınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*