Çocuğa Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

okuma alışkanlığı kazandırma, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma, çocuklar nasıl okumayı sever

 

Çocuklar küçük yaşta okuma alışkanlığı edinmediklerinde, okul çağına geldiklerinde ya da büyüdüklerinde de okumayı genel olarak sevmiyorlar. Bu nedenle çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığının kazandırılması gerekiyor. Küçük yaşta çocuklar okumayı bilmeseler de onlara kitapları sevdirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Okuma yazma bilmeyen bir çocuğun eline kitabı alarak incelemesi, dokunması bile kitabı sevmesine ve ileride okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacaktır.okuma alışkanlığı kazandırma, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma, çocuklar nasıl okumayı sever

Çocuk istediği kitapları kendi seçmeli

Çocuklar ilgilerini çeken kitapları kendileri seçmelidir. Eğer çocuğunuz çok küçük yaşta ise, siz ona ve yaşına uygun birkaç kitap seçerek aralarından tercih yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece siz yönlendirmiş olsanız da çocuk kendi istediği kitabı seçmiş hissine kapılacaktır. Eğer yaşı kitap seçmeye uygun ise çocuğun kitap seçimini tamamen kendisine bırakmalısınız. Yine de kendi yaşına uygun bir kitap seçmediyse, ona alternatif bir kitap sunabilirsiniz. Seçtiği kitap ile hemen hemen aynı özelliklerde olduğunu söylediğinizde ikna olacaktır. Kitap seçimini siz yaptığınızda mutlaka çocuğun ilgi alanlarına uygun olmasına özen gösterin. Çocuk okumayı sevmek ve okumayı alışkanlık haline getirmek için illaki kitap okumak zorunda değildir. Bunu akılınızdan çıkarmayın. Kitaplar yerine ilgisini çekebilecek konularda dergi, broşür ya da çizgi roman okuyabilir. Ayrıca bu kitap, dergi, broşür, çizgi roman her ne olursa olsun, çocuğunuzun sevdiği tarzda süslenmiş raflarda saklarsanız, o rafları her zaman sevecek ve ilgilenecektir.

Rol modelin siz olduğunuzu unutmayın

Çocuklar rol model olarak çok sevdiklerini birini, genellikle de anne ya da babalarını alırlar. Rol model aldıkları kişinin yaptığı her şeyi önemser ve taklit etmeye çalışırlar. Bu nedenle sizler de evde kitap, gazete ya da dergi okursanız, çocuğunuzda özenecek ve sizinle okumaya çalışacaktır. Özellikle uyumadan önce çocuklarınıza sesli kitap da okuyabilirsiniz. Ayrıca günün istediğiniz bölümlerini belirleyerek, o zamanlarda çocuğunuzla kitap okuyabilir ve onun size kitabı sesli okumasını isteyebilirsiniz. Böylece kendini daha önemli hissedecek ve kitabı size okurken daha büyük bir zevkle okuyacaktır. Çocuğunuz size kitap okurken şu kadar sayfa oku demeniz onu bunaltabilir. Onun yerinde şu kadar zaman kitap okuyacağız demeniz daha yararlı olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*